Overslaan en naar de inhoud gaan

Orgel in Grote Kerk Veendam weer in gebruik

Door Hoofdredactie op vrijdag, 5 september, 2025 - 19:47

Het Faber- en Dienesorgel in de Grote Kerk van Veendam is vrijdagmiddag na een ingrijpende restauratie weer in gebruik genomen.

De restauratie is eind 2022 al van start gegaan. Eind vorig jaar vond de technische oplevering plaats. Daarna volgde de laatste fase: de intonatie (het zorgen voor de juiste klankkleur en stemming).

Vrijdagmiddag was het tijd voor de officiĆ«le ingebruikname. Het gerestaureerde orgel werd gepresenteerd aan een groot aantal genodigden. En werd het orgel  overgedragen aan het College van Kerkrentmeesters (CvK)

Op zaterdag 6 september om 19.30 uur geeft stichtingsbestuurslid en organist Mattijs de Vreugd het kennismakingsconcert. Hij laat vooral het orgel horen, maar hij zal ook iets over dit bijzondere orgel vertellen. Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Zondag 7 september klinkt het orgel weer tijdens een eredienst.

In 1824 bouwde de Groninger orgelbouwer Timpe een groot romantisch orgel in de kerk van Veendam. Honderd jaar later verkeerde het orgel in zeer slechte staat, voornamelijk door achterstallig onderhoud en vocht. 
Organist en musicus van de kerk, dr. Schmidt-Marlissa, liet door orgelbouwer Faber en Dienes uit Duitsland een compleet nieuw concertorgel bouwen, achter het front van Timpe. In de jaren negentig was het orgel opnieuw aan groot onderhoud toe.

Om de kosten te drukken werd het orgel ontdaan van allerlei koppelingen en speelhulpen. De gebruiksmogelijkheden zijn sindsdien zeer beperkt. Door de nu voltooide restauratie heeft de speeltafel dezelfde mogelijkheden als in 1927.